برگزاری سیمینار آگاهی از قانون اساسی در مؤسسه تحصیلات عالی زاول

کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی به تاریخ ۵ سرطان سال جاری به همکاری موسسه تحصیلات عالی زاول سیمینار یک روزه آگاهی از قانون اساسی را تحت عنوان « قانون اساسی گرایی و نهاد های صیانت از قانون اساسی افغانستان در تالار کنفرانس آن موسسه برگزارشد

در این سیمینار محترم محمد ضیا فرهمند ریس دیپارتمنت ارتباط و آگاهی از قانون اساسی، محترم پروفیسور داکتر عبدالقوی اشعه رئیس موسسه تحصیلات عالی زاول ، روساء، شمار زیادی ازاساتید و محصلان آن موسسه  اشتراک ورزیده بودند.

سیمینار با تلاوت آیات چند از کلام الله مجید توسط محترم قاری حکمت الله ظهیرآغاز شد.

 سپس محترم پروفیسور داکتر عبدالقوی اشعه، ضمن خوش آمدید از مهمانان درسیمینار، قانون اساسی را عالی ترین  سند حقوقی و رهنما برای تنظیم قوانین دیگر ، تعریف کننده اصول ، ساختار ،جایگاه  سلسله مراتب و حدود و قدرت سیاسی یک  دولت و تعیین کننده حقوق شهروندان یک کشور خواند. وی پیرامون موضوع یاد آور شد:« البته هیچ قانونی  نباید در مغایرت با قانون اساسی در تقابل باشد و کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی، رسالت دارد تا در برابر مسوولین دولتی و شهروندان به وجه احسن اجراأت و در تطبیق قانون وظایف خویش را انجام دهند.»

متعاقباً محترم محمد ضیا فرهمند در مورد قانون اساسی گرایی و نهاد های صیانت از قانون اساسی، برای اشتراک کنندگان سیمینار صحبت نموده و پیرامون قانون اساسی گرایی جهان و نمونه آن را در  صدمین سالگرد استقلال افغانستان، بیان کرد و در ادامه صحبت های خویش برای اشتراک کنندگان افزود:« انگیزه های قانون اساسی گرایی بر۴ محور استوار و قابل ارزش است، مطلقه شدن قدرت، اصل حمایت و حفاظت از حقوق اساسی شهروندان ،نهضت های مشروطه خواهی و حاکمیت قانون میباشد. در سال ۱۳۶۹ ادارۀ زیرنام شورای قانون اساسی تاسیس کردند که وظایف و مسولیت های شان مشخص بوده و وظایف شان تفسیر قانون اساسی از جمله بررسی  مطابقت قانون با قانون اساسی بود. در سال ۱۳۸۹ دولت افغانستان کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی را مطابق به ماده ۱۵۷ تاسیس کردند که وظیفه این کمیسیون صیانت و حراست از قانون اساسی میباشد». 

محترم لطف الله "رحیمی"متخصص دیپارتمنت ارتباط و آکاهی از قانون اساسی، پیرامون بررسی حقوق اساسی اتباع در قانون اساسی، برای حضار در سیمینار معلومات همه جانبه ارائه کرد.

در اخیر ارزیابی سمینار توسط محترم پروفیسور داکتر عبدالقوی اشعه، رئیس موسسه تحصیلات عالی زاول از تدویر این سیمینار سپاس گزاری نموده و خواهان همچون برنامه ها در آینده برای محصلین و اساتید این موسسه نیز گردیدند.